Ekspedīcijas organizēšanas vēsture un gaita
Brauciens uz Irbeni , kādreiz pilnībā slepeno armijas objektu „Zvaigznīte", tika plānots jau vairāk kā astoņus mēnešus, un likās, ka šo ekspedīciju kāds ir nolādējis, un dara visu iespējamo, lai ekspedīcija nenotiktu. Taču, neskatoties uz visām nedienām, likstām un starpgadījumiem, beidzot tas ir paveikts, un ir iegūti fantastiski fotoattēli, iespaidi un atmiņas, kuras bija vērts gaidīt tik ilgi.
Ceļā devāmies otrdienas rītā, ar mērķi nokļūt vispirms Ventspilī, lai satiktu biedru .::NighttraiN::. un tad - doties tālāk uz Irbeni. Ventspilī kopīgi pabrokastojām, papļāpājām, un, tā kā sarunātais papildus transports no Ventspils uz Irbeni bija kļuvis pārāk alkatīgs, ceļu turpinājām divatā, bet sarunājām, ka pēcpusdienā kopīgi dosimies uz krasta aizsardzības bateriju Nr.46, kas atrodas turpat Ventspils kāpās. Bez starpgadījumiem, ja neskaita braukšanu pa pretējo joslu kādā krustojumā, nokļuvām Irbenē.
Iebraucot teritorijā, sametas mazliet baisi. Riteņiem vienmērīgi dunot betona plākšņu salaiduma vietās, pabraucam garām tukšajiem piecstāvu namiem, kuros kādreiz dzīvojušas militārpersonas un zinātnieki, sekojot norādēm, izbraucam cauri tipiskiem Padomju laika vārtiem ar lielu metāla zvaigzni vidū, nonākam arī pie pašas antenas RT-32. Lai arī ceļā neesam redzējuši nevienu cilvēku, nepamet sajūta, ka kāds vēljoprojām mūs vēro.
Radioteleskopā RT-32 mūs sagaidīja visai dusmīgs gids, kurš nevarēja saprast, kā var divatā gribēt ekskursiju. Bet pēc neilgas sarunas, viss bija nokārtots, un dzirdējām interesantu stāstījumu, kā arī izņēmuma kārtā mums bija iespēja pabūt arī uz paša antenas šķīvja. Pēc ekskursijas pa antenu vēl stundu nosēdējām turpat laukā uz soliņa, pļāpājot ar gidu par pašu antenu, par okupācijas armijas izvešanu no Latvijas, kā arī par nejēdzībām, ko sastrādāja armija promejot.
my response The mean LDL-C, TC, TG, HDL, and non-HDL cholesterol levels at Week 12 were 78, 145, 115, 45, and 100 mg/dL during treatment .
Pilnīgi slepens objekts, ar kura palīdzību tika izspiegots pretinieks
Bijušā kosmiskās izlūkošanas stacija Zvaigznīte (Zvjozdachka), savā laikā darbojās kā kara daļa nr. 51429, objekta kopējā platība - 200 hektāri. Atklātībā šis objekts nonāca tikai 1993.gadā, armija to pameta gadu vēlāk. Sākotnēji šeit atradās trīs antenas. Mazāko no tām – 10 m antenu Padomju armija pirms atkāpšanās paņēma līdzi. Tā kā 16 m un 32 m antenas bija pārak lielas, tās pārvieto nebija iespējams. Ar šo antenu palīdzību militāristi varēja pārtvert un noklausīties telefonsarunas visā pasaulē. Pateicoties Krievijas Zinātņu akadēmijas un starptautisko radio astronomu sabiedrības spiedienam, Padomju armija atturējās no lielo antenu uzspridzināšanas, tā vietā tās nododot Latvijas valdībai.
https://diggers.lv/index.php/militarie-objekti/radari-un-antenas/66-slepenais-krievu-armijas-objekts-zvaigznite#sigProGalleria4bfa3ce498
Foto: Pitchfork
Šobrīd Irbenes radioteleskopu izmanto zinātniskiem nolūkiem. Iekārta pēta kosmosa signālus, vistālākie saņemti pat no Gulbja zvaigznāja. Tas atrodas debess Ziemeļu puslodē, Piena ceļa blīvākajā daļā, tā būtībā ir Saules galaktikas galējā robeža. Zvaigznājs atrodas 500 miljonu gaismas gadu attālumā no mūsu planētas.
Kosmiskās izpētes stacijas teritorijā satikām arī kādu franču studentu, kurš piedalās antenas sagatavošanas darbos, lai starptautiska radio astronomu grupa mēģinātu uztvert kosmiskos signālus, arī ārpus mūsu galaktikas, tā kā vēl ne tuvu nav izsmelts antenas potenciāls.
Antenas RT-32 apzinātā sabojāšana
Armijai promejot antena tika apzināti sabojāta – no abām vadības pultīm izņemtas vienas un tās pašas detaļas, lai atjaunošana būtu neiespējamas, kabeļos sadzītas naglas, tā izraisot īssavienojumu, elektromotori aplieti ar skābi. Pie tam bojājumu vietas tika nomaskētas – kabeļos iedzītajām naglām nokniebtas galvas, un izolācija atjaunota, lai bojājuma vieta nebūtu pamanāma. Taču visi bojājumi izdarīti ar aprēķinu, ka armija šeit atgriezīsies, un turpinās darbu, jo, ja ir zināms bojājumu plāns, darbības atjaunošana neaizņemtu ilgu laiku. Par plānu atgriezties liecina arī fakts, ka antenas sabojāšana neatgriezeniski nebūtu bijusi nemaz tik sarežģīta – milzīgo antenu tur četri domkrati, zem tiem atrodas milzīgs lodīšu gultnis, no kura izņemot kaut vienu lodīti, antena pie pirmā kustināšanas mēģinājuma tiktu sabojāta pilnībā.
Antenas RT-32 konstrukcija un būvniecība
Antenas RT-32 pamatos ir atrodams gadaskaitlis 1971. Šī 32 m, pilnīgi grozāmā, paraboliskā, centimetru viļņu diapazona antena ir vien no tā saucamajām „pirmās paaudzes" radio teleskopiem, kurus Padomju Savienībā sāka būvēt 20. gadsimta 50. gados. Bijušās Padomju Savienības teritorijā tika uzbūvētas apmēram 20 šāda tipa antenas.
Dr. V. S. Polaks, viens no Irbenes antenas vadošajiem konstruktoriem, šodien strādā Meļņikova Tērauda konstrukciju institūta Maskavā, kur vēl joprojām pēta un izstrādā līdzīga rakstura militārus, civilus un konstrukciju projektus. Viņa vadībā tika būvēts Irbenes antenas galvenais spogulis un tērauda cauruļu balstu struktūra.
RT-32 ir īpaši precīza antena - ņemot vērā, ka jāmanevrē ar 600 t smago struktūru, šķīvja novirzīšanās no tā paraboloīdā stāvokļa notiek tikai par 0,5 mm. Konstruktoriem, lai sasniegtu šādu precizitāti, bija uzmanīgi jāizpēta un jāņem vērā konkrētās vietas metereoloģiskie un ģeoloģiskie dati. Virsmas segumam pirmo reizi tika izmantotas īpašas alumīnija plāksnes un montāža notika naktī, kad temperatūra tik ļoti nesvārstās. Šķīvis ir uzstādīts uz 25 m augsta betona torņa.
Padomju armija aizejot neatstāja nedz antenas tehnisko dokumentāciju, nedz konstrukciju zīmējumus, nedz vadības mehānisma specifikāciju. Līdz šim ar konstrukcijā iesaistītajiem institūtiem Krievijā notikušās sarunas par iespēju piekļūt šai svarīgajai informācijai ir bijušas neauglīgas.
Pazemes tehniskie tuneļi
Visas trīs antenas savieno pazemes tuneļi, pa kuriem novilktas dažādas komunikācijas - datu pārraides kabeļi, elektroapgādes tīkli. Pa tiem iespējams pārvietototies nepieliecoties. Apskatei šie tuneļi nav pieejami.
Tehniskā informācija
Irbenes radio teleskopu antenas ir pilnīgi grozāmi paraboloīdi, kuru diametrs ir 32 m un 16 m. Abām antenām ir augsta virsmas precizitāte un tās darbojas centimetru un milimetru viļņu diapazonā.
RT-32 ir Cassagrain sistēmas antena. Pats šķīvis ir parabolisks spogulis 32 m diametrā, kurš radio vijņus atstaro uz sekundāro hiperbolisko spoguli (d = 2,5 m), kas atrodas netālu no pirmā fokusa virs šķīvja. Sekundārais spogulis viļņus atstaro atpakaļ uz lielā šķīvja centru, kur tie tiek uztverti sekundārajā fokusā un, lai tos varētu apstrādāt, tie tiek pastiprināti, izmantojot 4.4. m garu konusu.
Antena ir uzmontēta uz 25 m augsta torņa. Teleskopa kustības pa azimuta (horizontālo) un elevācijas (vertikālo) asi ar maksimālo ātrumu 2 m sekundē nodrošina divi motori. Datorprogrammatūru antenas vadībai un kontrolei ir izstrādājuši VIRAC zinātnieki.
Izmantotie informācijas avoti: