Balts plankums Latvijas vēsturē ir Kurzemes katla laikā izvietotās vāciešu radaru pozīcijas Kurzemes piekrastē. Ideja apmeklēt šo objektu bija radusies jau sen, aplūkojot aerofotogrāfijas, vācot informāciju par 1945. gada notikumiem Kurzemē, kā arī dēļ nesen laikrakstā "Kurzemes Vārds" publicētās informācijas par vāciešu lielgabalu bateriju Jūrkalnē.

Ulmales radara pozīcijas meklēšanas norise.

Tā kā Jūrkalnes radara pozīcijas jau bija apsekojis mūsu kolēģis Raitis Zālītis, devāmies meklēt citu, mūsu vēsturnieku grupas vēl neizpētītu Otrā pasaules kara laikā izbūvētu objektu - Ulmales radara pozīciju, kas tapusi vācu karaspēka vajadzībām 1945. gadā, lai atvairītu iespējamo krievu desantnieku izsēšanos Kurzemes krastos.   

Laika apstākļi, ņemot vērā to, ka vēl bija agrs pavasaris, mūs lutināja. Tā kā šoreiz bijām nolēmuši ne tikai nodoties vēstures izpētei, bet arī atpūsties, apmetāmies netālu esošajā viesu namā "Baltmuiža", un objekta meklējumos devāmies kājām, gar jūras krastu. Plānotais attālums no viesu nama līdz objektam - 5km, kurus nogājām nepilnas stundas laikā. Tomēr, lai cik liels būtu mūsu entuziasms, meklēto objektu noietajā ceļa gabalā neatradām. Nolemjot meklējumus turpināt nākamajā dienā, devāmies atpakaļceļā, jo sāka jau satumst. Nonākot galā, un iekārtojoties pie vakariņu galda, nācām pie secinājuma, ka nedrīkst mest plinti krūmos un meklējumi jāturpina nākamajā dienā.

Otrā dienā mūsu neatlaidība vainagojās panākumiem, jo, noejot precīzi izmērīto attālumu, ievērojām lielu laukakmeņu krāvumu, kas sākotnēji atgādināja vecas ēkas pamatus, un nebūt neizskatījās pēc meklētā objekta, tomēr pietuvojoties akmeņu krāvumam, solis visiem kļuva raitāks, jo varēja jau saskatīt radara pamatni un stiprinājuma vītnes. Tuvāk jūrai, aptuveni 10 metrus no radara pamatnes ievērojām arī blindāžu, kas savulaik, iespējams, kalpojusi par komandpunktu.

Ulmales radara pamatne 2010. gada vasarā

Pieļaujam, ka akmeņu krāvums varētu būt radies vēlākos gados - lauksaimnieciskās darbības rezultātā, attīrot lauku no traucējošajiem laukakmeņiem, vai arī kā aizsargvalnis, lai aizsargātu radaru no pretinieka šāviņiem.

Jūrkalnes radara pozīcijas

Atšķirībā no Ulmales radara pozīcijas, Jūrkalnes radara pamatne krasta erozijas rezultātā jau atrodas jūrā. Pāvilostnieks Jāzeps Skudra atceras, ka Otrā pasaules kara laikā tā atradusies 10 metrus no krasta līnijas un stāsta: "Kara laikā - 1945. gadā vāciešiem tur bija baterija: 2. lielgabali - tālšāvēji, kura vidu bija lokators. Tas atradās augšā – jūras krastā 10 metrus no piekrastes. Attēlā redzamā objekta vidū, kur ir caurums, tai laikā bija durvis. Tur bija visādi aparāti, radiostacijas, telefoni. Jāzeps Skudra kopa ar brāļiem tai laikā bija izložņājuši krustu – šķērsu. Toreiz paņēmām telefona aparātu, ko iebāzām azotē, taču padomju robežsargi to mums atņēma."

Jūrkalnes radara pamatne. Kreisajā pusē foto no www.celotajs.lv, labajā pusē esošās fotogrāfijas autors - Raitis Zālītis, 2008. gads

Jūrkalnes radara pamatne 2018.gada janvārī

Rūpīgāk apskatot radara pamatni, var izdarīt secinājumus, ka gan Ulmalē gan Jūrkalnē atradies FuMG 65 Wurzburg-Riese radars.

FuMG 65 Wurzburg-Riese

 

Lai komentētu šo rakstu, Jums nepieciešams reģistrēties