Liepājas Karosta glabā sevī daudz populārus apskates objektus, viens no tiem noteikti ir 23. krasta aizsardzības baterijā, kurā atradušies četri 130mm lielgabali. Baterijas komandieris bija S.E. Gordeičuks. Baterijas sastāvs noformēts 1939. gada novembrī un tūlīt pat nosūtīts uz Liepāju. Īsā laikā tika izveidotas trīs pagaidu pozīcijas, kuras atrodas tālāk no jūras krasta, gandrīz pie tagadējās sprāgstvielu un munīcijas noliktavas. Pagaidu pozīcijas mūsdienās ir saglabājušās, bet ir visai grūti pamanāmas - ieaugušas zālē un apaugušas ar krūmiem.

Nedaudz vēlāk izbūvētajās lielgabalu pozīcijās tika izvietoti četri B-13 lielgabali, uzbūvēts tālmēra tornis, komandpunkts, inženieru pozīcijas, kurās atradās dīzeļģenerātors un katlu māja. Visi objekti tika pievienoti siltummezglam. Inženieru pozīcijās tika izveidots artēziskais urbums dzeramā ūdens ieguvei. Ugunsgrēka gadījumam tika izveidoti divi ūdens rezervuāri un ierīkots sūknis. Ugunsdzēsības sistēma tika izvietota visās baterijas telpās.

Aiz lielgabalu pozīcijām atradās kara pilsētiņa ar kazarmām, ēdnīcu un namiem virsnieku ģimenēm. Baterijas celtniecība tika pabeigta 1941. gada 5. maijā un 17. maijā tā oficiāli stājās kaujas dežūrā. Ar šāvieniem Liepājas cīņu dienās tā palīdzēja cīnīties pret vācu karaspēku, kas tuvojās no Grobiņas puses. 1941. gada 27. jūnijā Gordeičuks saņēma pavēli uzspridzināt lielgabalus un atkāpties.

Pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados baterija tika atjaunota un tās numurs nomainīts uz 636. 1954. gadā tika uzbūvēts jauns tālmēra tornis, blakus jau esošajam 1941. gadā uzbūvētajam tornim. Tautā šie torņi ieguvuši apzīmējumu "Liepājas dvīņu torņi".

Lai komentētu šo rakstu, Jums nepieciešams reģistrēties