Tad, kad lielākā daļa ļaužu dodas aplūkot gleznaino Tērvetes dabas parku, arī mēs devāmies uz Tērveti, bet ne lai apskatītu Lutausi, vai kādu citu Annas Brigaderes pasaku tēlu, bet lai uzmeklētu PSRS ballistisko raķešu bāzi, kas atrodas pavisam netālu no tūristu iecienītā objekta. Tērvetes raķešu bāze atrodas Kalnamuižas meža masīvā. Raķešu bāze ar visu infrastruktūru aizņēma 330 hetārus un ķīmiskā daļa 6 hektārus lielu platību. Militārā objekta apbūves daļa 1994. gadā tika nodota Tērvetes pašvaldībai, kura to sadalījusi pa objektiem to tālākai apsaimniekošanai. Objektā ir veikti radioaktivitātes mērījumi (gamma-fons) un to rādītāji atbilst pastāvošajām normām. 

Braucot pa ceļu, kas ved uz bāzi, pirmais , ko ieraugām ir caurlaides postenis, un ķieģieļu siena, uz kuras attēlota Padomju karavīra seja un zvaigne. Braucot tālāk pa bāzes teritoriju atrodam arī apdzīvotu ēku, kurā, iespējams mitinās bāzes tagadējais īpašnieks. Viņu mājās nesastopam, tādēl arī palūgt atļauju aplūkot bāzi neizdodas. Dodamies tālāk, garām vairākām garāžām un esam jau pie pirmajiem raķešvedēju angāriem, kā arī drīz vien atrodam pašu raķešu glabāšanas angārus, kā arī raķešu R-12 starta platformas.

Vitauts Straupe, kurš dienējis bāzē no 1985. līdz 1987. gadam, atceras: "Tā pieminētā mūra siena ir mans Dembeļa darbs. Man uzdeva uzdevumu bet neiedeva nekādus materiālus. Apsolīja tikai atlaist mājās no Padumjās Armijas kad objekts būs gatavs. Cementu un gāzbetonu, no kā izcirsta zvaigzne un ledū iesalušais karavīrs , ir sagādāti no Rīgas cementa rūpnīcas, kur tolaik strādāja mans bērnības draugs. Precīzāk mēs aizbraucām ar armijas mašīnu un dabūjām. Bet lai tiktu pie ķieģeļiem, tai sienai mēs naktī nojaucām vienu kārtu autoparka mūra sētai. Nebija grūti, jo laikam to mūrējot kāds bija nospēris cementu un tos ķieģeļus gandrīz ar plikām rokām varēja nolasīt."

Lai komentētu šo rakstu, Jums nepieciešams reģistrēties